در این صفحه اخبار و اطلاعات گوناگونی را بدست خواهید آورد که شامل مقالات و صرفا در ارتباط با عکاسی سه بعدی - فیلمبرداری سه بعدی - سینمای سه بعدی - گرافیک سه بعدی و جدیدترین اخبار روز هنر استریوسکوپی می باشد.

 

Stereoscopic MRI 3D Patent by Faramarz Ghahremanifar

ثبت اختراع ام.آر.آی سه بعدی - فــرامرز قــهرمانی فر

Patent-certificate invention-3d-mri-گواهی نامه ثبت اختراع ام آر آی سه بعدی

کارت تماس

کارت تماس

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مطلب اختراع ام.آر.آی. سه بعدی به روی لینک زیر کلیک کنید.

http://www.iran3dcenter.com/mri-3d.html

ثبت اختراع تصویربرداری سه بعدی با ام. آر. آی. و کمک به تشخیص بهتر و دقیقتر پزشکان جراح

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

همانگونه که تصاویر رنگی نسبت به تصاویر سیاه و سفید دارای پیام بیشتری برای انتقال به بیننده هستند، تصاویر سه بعدی نیز به همان نسبت از ویژگی های بیشتری در انتقال پیام به بیننده برخوردار می باشد. بطور مثال در یک عکس سیاه و سفید معمولی از یک سیب نمیتوانیم پیام رنگ سیب را به بیننده انتقال دهیم و حسن تصاویر رنگی در همین است ... اما در تصاویر سه بعدی بجز نور، رنگ، کنتراست ها، سایه روشن ها، پرسپکتیو، بافت ها و غیره ... عمق و بعد نیز به کمک انتقال پیام ها می آیند و در نتیجه، ماندگاری تصویر در ذهن طولانی تر و درک آن نیز برای مغز بیننده بیشتر می شود. حال در این نوع از تصاویر سه بعدی استریوسکوپی ام. آر. آی. که به کمک علم پزشکی آمده است متخصصین جراح می توانند از این ویژگی در جهت تکمیل اطلاعات لازم برای تشخیص بهتر و دقیقتر جراحی خود بهرمند شوند
تصاویربرداری سه بعدی با توجه به پیشرفت سریع در تکنولوژی Stereoscopy خروجی های مختلفی دارد که یکی از آنها Anaglyph می باشد. تصاویر سه بعدی Anaglyph یکی از سهل الوصول ترین خروجی هایی است که برای دیدن آن به عینک Anaglyph نیاز است. تصاویر سه بعدی Anaglyph از ترکیب دو تصویر مکمل و قابل تفکیک ساخته می شود که یکی از تصاویر برای چشم چپ و دیگری برای چشم راست ثبت شده است. بنابراین با داشتن عینک سه بعدی Anaglyph چشمان بیننده قادر خواهند بود تا هر چشم تصویر مربوط به خود را بسوی مغز ارسال کنند؛ در این میان کار فیلترهای عینک سه بعدی Anaglyph جدا کردن تصاویر ترکیب شده می باشد که این عمل به عهده فیلترهای رنگی و مخصوص عینک های سه بعدی Anaglyph می باشد

 

_________________________________________________

 

نگاهی مستند به تاریخ تولید اولین فیلم های سه بعدی ایران که در سال 1377 الی 1378 از انجمن سینمای جوانان آغاز و ادامه یافت . . .

ورود به صفحه مورد ذکر

__________________________________________________

بیوگرافی:

لطفا روی عکس کلیک کنید و نظر خود را می توانید درج کنید

فرامرز قهرمانی فر فیلمبردار و کارگردان فیلم های سه بعدی

__________________________________________________

 

سال 1377 الی 1379

 

اولین فیلم سـه بـعدی را در سال 1377 - 78 فیلمبرداری و کارگردانی کردم. تهیه کننده اولین فیلم های سه بعدی ایران انجمن سینمای جوانان ایران محسوب می شود. تصویربرداری سه بعدی این فیلم ها بسیار متفاوت و مخصوص همه شبکه ها و برای تلویزیون های معمولی سراسر جهان ثبت شده بود، بطوری که بیننده بدون عینک سه بعدی تصویر را کاملا معمولی می بیند، ولی با عینک سه بعدی و بدون هیچ اختلالی در تصویر و بدون نیاز به تلویزیون سه بعدی فقط با داشتن یک عینک سه بعدی مخصوص که فقط 3 هزار تومان قیمت دارد می تواند برنامه های سه بعدی شبکه های تلویزیونی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی و سایر شبکه ها را بطور کاملا سه بعدی و تمام رنگی رویت کند. فیلم سه بعدی " رونما " با توجه به ویژگی های تکنیکی و Stereoscopic، از جالب ترین روش های تصویربرداری سه بعدی تلویزیونی و ماهواره ای محسوب می شود که همان سال در قالب کاست های VHS از طریق موسسه رسانه های تصویری در سراسر ایران توزیع شد و همچنین عینک های سه بعدی مورد نیاز در کارگاه کوچکی که داشتم تولید و داخل جلد کاست VHS قرار گرفت. نیاز به عینک سه بعدی باعث شد تا از تجربیاتی که در زمینه چاپ - گرافیک و نقاشی داشتم استفاده کنم و بتوانم خط تولید عینک های سه بعدی را راه اندازی کنم و با کسب تجربیات جدیدتر محصولات بهتری را بدست آورم.

در آن زمان کسی از تکنولوژی و تکنیک های سینمای سه بعدی و فیلمبرداری سه بعدی اطلاع کافی نداشت و در بسیاری از موارد آن را با انیمیشن و سه بعدی رایانه ای اشتباه می گرفتند.

طی سالهای 1377 الی 1379 با ساخت چهار فیلم سه بعدی مستند (تحقیقاتی) با نام های جنگل - برف - بازار تهران و میدان آزادی برای پانزدهمین جشنواره انجمن سینمای جوانان ایران نتیجه نهایی فیلم سه بعدی " رونما " بود که در برنامه های "سینما آینده" و در سینما فلسطین به روی پرده رفت . . . و بعد از گذشت مدتی کوتاه از طریق موسسه رسانه های تصویری خریداری و در کل کشور عرضه گردید. قابل ذکر است که تکنیک بکار گرفته شده در این فیلم سه بعدی با تکنیک های دیگر تفاوت های بسیاری داشته، بطوری که همه بینندگان تلویزیون در سراسر جهان قادر بودند با داشتن یک عینک سه بعدی ارزان قیمت برنامه سه بعدی را از طریق آنتن و تلویزیون معمولی خود رویت کنند و مهمتر اینکه بینندگانی که عینک سه بعدی در اختیار نداشتند تصاویر را به صورت کاملا معمولی رویت می کردند.

حالا مسئله مهمی دیگری در این میان وجود داشت؛ وساخت و تولید فیلم سه بعدی در ایران به عینک سه بعدی نیاز داشت، به همین منظور همزمان با تولید اولین فیلم سه بعدی، عینک های سه بعدی نیز در کشور با زحمات فراوان و در کارگاه خصوصی خود تولید شد تا فیلم های سه بعدی هم به جشنواره برسند و هم به دست خریداران و مخاطبین آن . . .

مصاحبه رادیویی - پانزدهمین جشنواره سینمای جوان در سال 1378 - 1379 با چهار فیلم سه بعدی کوتاه

جهت شنیدن مصاحبه رادیویی باید فیلتر شکن خود را فعال سازید و در غیر اینصورت می توانید آن را از لینک پایین دانلود نمائید

http://www.iran3dcenter.com/Radio_3D/3D_Movie_Production_News_in_IRAN.wma

Original Video - More videos at TinyPic

بریده جرائد و روزنامه های سال 1377 - 78 در ارتباط با ساخت اولین فیلم های سه بعدی ایران به نام " رونما " و تولید عینک سه بعدی

" برای خواندن اخبار روی تصاویر کلیک کنید "

3D Movie NEWS-001.jpg
مـجله فــیلم
3D Movie NEWS-002.jpg
مــجله عــکس - مدال SSA
3D Movie NEWS-003.jpg
کــیهان - ویــژه نامه تخصصی عکس
3D Movie NEWS-005.jpg
مــجله ویدئو - فــیلم
3D Movie NEWS-007.jpg
هــفته نامه خــانواده
3D Movie NEWS-008.jpg
روزنامه رســالت
3D Movie NEWS-009.jpg
هــفته نامه سینما
3D Movie NEWS-010.jpg
روزنامه اطــلاعـات
3D Movie NEWS-011.jpg
ســینما ویدئو
3D Movie NEWS-012.jpg
ســینما ویدئو
3D Movie NEWS-013.jpg
روزنامه ابــرار
3D Movie NEWS-014.jpg
روزنامه قــدس
3D Movie NEWS-015.jpg
______ روزنامه ســلام ______
3D Movie NEWS-016.jpg
کــیهان - ویــژه نامه تخصصی عکس
3D Movie NEWS-017.jpg
روزنامه ابــرار
3D Movie NEWS-018.jpg
___ روزنامه کـار و کــارگــر ___
3D Movie NEWS-019.jpg
___ روزنامه عــصر آزادگان ___
3D Movie NEWS-022.jpg
_____ روزنامه آفـــرینش _____

سال 1380

فیلم مستند "بعد سوم" به کارگردانی بهروز صمد مطلق و با کارشناسی سه بعدی فـرامـرز قـهرمانی فر آماده جشنواره فیلم های آموزشی تربیتی رشد شد.

این فیلم سه بعدی به سفارش دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ساخته شد که می توان به فیلمبرداری بسیار خوب آقای محمدرضا سکوت اشاره کرد.

__________________________________________________

 

سال 1383

تولید ویدئو کلیپ سه بعدی مذهبی از عتبات عالیات به سفارش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

__________________________________________________

 

سال 1385 الی 1388

پروژه عکاسی سه بعدی و فیلمبرداری سه بعدی از حرم مطهر امام رضا (ع) به سفارش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به منظور فتوکلیپ سه بعدی آناگلیف با موسیقی محمد رضا علیقلی و صدای اذان مرحوم استاد موذن زاده اردبیلی

فتوکلیپ سه بعدی حرم مطهر امام رضا

__________________________________________________

 

سال 1389

فیلمبرداری سه بعدی فیلم سینمایی "در امتداد شهر" و آموزش فیلم سه بعدی به منظور ارتقاء دانش هنری Stereoscopy و ایجاد انگیزه تولید فیلم های سه بعدی بلند سینمایی نزد فیلمسازان ایران ....

اولین فیلم سه بعدی ایرانی

__________________________________________________

 

سال 1389

کلیپ سه بعدی افتتاحیه مراسم تجلیل از چهره های ماندگار به سفارش دفتر دائمی چهره های ماندگار و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

کلیپ سه بعدی چهره های ماندگار - صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

__________________________________________________

 

سال 1390

تیزر تبلیغاتی پارک ساحلی آفتاب در سینمای تفریحی چهار بعدی الماس شرق - مشهد

تیزر تبلیغاتی پارک ساحلی آفتاب در سینمای تفریحی چهار بعدی الماس شرق - مشهد

__________________________________________________

 

سال 1391

ساخت اولین فیلم سه بعدی ایران در ژانر اکشن / هنرهای رزمی با حضور قهرمانان واقعی رشته های هنرهای رزمی ایران.

ساخت اولین فیلم سه بعدی ایران در ژانر اکشن / هنرهای رزمی

__________________________________________________


هیچ کس با تکنولوژی روز مخالف نیست اما تاکید فراوانی بر استفاده صحیح از آن وجود دارد ... متاسفانه مشاهده می نمایم که استانداردهای تخصصی فیلمبرداری و فیلمسازی سه بعدی در تولید فیلم های سه بعدی رعایت نمی شود و بر اثر بی تجریگی و ناآگاهی این فیلمسازان از مبانی و اصول پایه استریوسکوپی (Stereoscopy) باعث شده است تا فیلم های تولید شده و در دست تولید مملو از نقاط ضعف بسیاری باشد که نتیجه آن رویگردان شدن مخاطب از فیلم های سه بعدی ایرانی خواهد شد، یعنی همان اتفاقی که در حال حاضر برای سینمای دوبعدی ایران افتاده دوباره در سینمای سه بعدی ایران اتفاق خواهد افتاد و بزودی بیننده اشتیاقی برای دیدن فیلم های سه بعدی ایرانی نخواهد داشتد.

متاسفانه شاهد پروژه های سینمایی هستیم که کارگردان و فیلمبردار آن پروژه حتی با ابتدایی ترین اصطلاحات فیلمبرداری سه بعدی و آن آشنایی ندارد و حتی عکاسی سه بعدی را هم تجربه نکرده اند و صرفا با تکیه بر تهیه کننده و سرمایه گذار و ابزار ... برای ارزانتر تمام شدن ساخت فیلم سه بعدی خود چگونه می توانند یک محصول فرهنگی هنری سالم را در قالب فیلم سه بعدی به جامعه تحویل دهد؟!!

به نظر من بخشی از مسئولیت و رسیدگی به این امر مهم بر عهده امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد تا با استفاده از منتقدین و نیروهای متخصص شناخته شده تشکیل فوریتی واحد ارزیابی تخصصی فیلم های سه بعدی این مبحث را به متخصصین با سابقه واگذار نماید تا از رشد قارچ گونه تولید فیلم های سه بعدی غیر استانداردی که صدمه مالی و جانی را در بر دارد جلوگیری شود.

موکدا ً حضور کارشناس سه بعدی مجرب را در هنگام ساخت هر فیلم حرفه ای سینمایی توصیه می نمایم – مجددا ً تکرار می نمایم که بطور کل قواعد فیلمسازی سه بعدی از قبیل نور سر صحنه - میزانسن ها - حرکت های دوربین - صدابرداری - فکوس دوربین ها و حتی فیلمنامه، با روش های فیلمسازی و کارگردانی معمولی سینما تفاوت های فاحشی دارد. و در نهایت تدوین فیلم و آرایش تصاویر، قالب بندی برای پنجره سه بعدی، منظره یابی سه بعدی، بالانس تصاویر و حتی تیتراژ سه بعدی در کامپیوتر حاصل می شود که انجام صحیح همگی این موارد به وجود یک کارشناس و کارگردان سه بعدی با تجربه که سالها عکاسی سه بعدی و فیلمبرداری سه بعدی را پشت سر گذاشته باشد نیاز مبرم دارد. (حتی جیمز کامرون برای ساخت فیلم آواتار از حضور کارشناسان و عکاسان سه بعدی بهره گرفته است که با دقت به تیتراژ فیلم آواتار نام کارشناس های سه بعدی را خواهید دید).

 

ساخت فیلم سه‌ بعدی برای پخش در شبکه نمایش خانگی، با روش آناگلیف (Anaglyph) بر روی دیسک " DVD " روشی منسوخ شده بشمار می آید و بجز مواردی مثل نمایش فیلم های اینترنتی - چاپ کتاب سه بعدی - پوستر سه بعدی - کارت پستال سه بعدی - برگزاری نمایشگاه عکس های سه بعدی کاربردی دیگر ندارد. دادن اطلاعات غلط به مخاطب و تبلیغات نادرست برای فروش یک فیلم سه بعدی نوعی خیانت فرهنگی هنری محسوب می شود که در واقع با گول زدن مردم گیشه خود و یا فروش فیلم سه بعدی خود را می خواهند تضمین کنند. باید به مخاطب بگوییم تکنولوژی فیلم‌های سه‌بعدی خانگی روز، تکنولوژی بلو-ری سه بعدی (Blu-ray 3D) است و باید در اطلاع رسانی تاکید کنیم که فیلم های سه بعدی در قالب بلو-ری سه بعدی نیز به دو دسته تقسیم می شوند
1- فیلم های سه بعدی بلوری (Blu-ray 3D) که پایه و اساس آنها فیلمبرداری سه بعدی ( Stereoscopic - استریوسکوپیک ) بوده و با " دو دوربین فیلمبرداری " شده اند.
2- فیلم های سه بعدی بلوری تبدیل شده (Blu-ray 3D Converted) که از " دوبعدی به سه بعدی " تبدیل شده اند و فاقد ارزش سه بعدی می باشند.

فیلمسازی سه بعدی به دلیل سختی کار در تمام مراحل تولید، مخارج سنگین، کندی پیشرفت کار در روند تولید، فوق تخصصی بودن فیلمبرداری سه بعدی، مونتاژ و سایر موارد تخصصی دیگر ... کاری بسیار سنگین محسوب می شود و در اینجا باید به مخاطبین گفته شود که محصول ارائه شده از کدام دسته می باشد تا مخاطب گول تبلیغات عوام فریبانه را نخورد.


معمولا مخاطبین فیلم های سه بعدی بلو-ری با دیدن فیلم های سه بعدی که از " دوبــعدی به سـه بــعدی " تبدیل شده اند رویگردان می شوند و دیگر برای دیدن سایر فیلم های با ارزش علاقه ای از خود نشان نمی دهند، چرا که ندانسته محصولی را خریداری کرده که فقط بحث منفعت طلبی تولید کننده را در بر داشته است.

احترام به شعور مخاطب و تماشاگر مهمترین مطلبی است که باید بر آن تاکید کرد، چرا که مخاطبین بزرگترین سرمایه و تضمین ادامه حیات در تولیدات ســه بــعدی ما هستند و خواهند بود .... برای ترویج و نشر هنر سه بعدی در ایران باید محصولات سه بعدی سالم را به مردم ارائه داد و این مردم هستند که خوب و بد را تشخیص می دهند و تصمیم گیرنده اند.

در خاتمه به پنج عامل اصلی در ساخت یک فیلم سه بعدی موفق و پر فروش اشاره می کنم؛

1- استفاده از تجهیزات (نرم افزاری و سخت افزاری) کاملا حرفه ای
2- استفاده از نیروهای متخصص و با تجربه در عــکاسی و فــیلمبرداری ســه بــعدی و نرم افزاری
3- انتخاب خروجــی مناسب برای فیلم سه بعدی ای که به دست مصرف کننده خواهد رسید
4- استفاده از عیــنک های سـه بــعدی استاندارد
5- و سالن های نمایش استاندارد و مجهز به امکانات نمایش فیلم های سه بعدی

 

فرامرز قهرمانی فر (نقاش گرافیست، فــیلمبردار، عــکاس و کـارگــردان سه بعدی)
و
نماینده رسمی
انجمن بین المللی استریوسکوپی در ایران
www.stereoscopy.com/isu/countryreps

ششم خرداد 1391

بخشی از مصاحبه زمستان 1387 در برنامه بهارستان جام جم (68 دقیقه) به کارگردانی آقای دکتر مهرداد حجتی و به مجری گری استاد ناصر ممدوح.

 

 

مصاحبه و فیلم سه بعدی از جام جم نگاهی مستند به تاریخ تولید اولین فیلم سه بعدی ایران که در سال 1378 الی 1379 از انجمن سینمای جوانان آغاز و ادامه یافت

جهت دیدن بخشی از مصاحبه تلویزیونی باید فیلتر شکن خود را فعال سازید

 

________________________________________________________

 

" قـــابل تــوجـه عــلاقمندان و خــریداران فیلم های ســه بــعدی "

اخطار به خریداران فیلم سه بعدی سینمایی ایرانی

تولید و فروش فیلم سه بعدی سینمایی غیر استاندارد در قالب "دی وی دی" سه بعدی در ایران !


بطور خلاصه قبل از هر چیز اولین بخشی که باید بر آن تاکید کرد کیفیت و رزولیشن فیلمی است که قرار است بصورت سه بعدی Anaglyph ( آناگلیف ) به روی شبکه تلویزیون مشاهده شود؛ حساس بودن سیستم آناگلیف به دقت و هماهنگی رنگ های فیروزه ای/ قرمز با عینک سه بعدی آناگلیف بستگی دارد و به دلیل کمپرس (فشرده شدن) رنگ ها در "DVD" و "VCD" به فرمت Vob و Dat، هماهنگی رنگ های قرمز/ فیروزه ای با رنگ های عینک بیننده از بین میرود و در نتیجه به هیچ وجه قادر نیستیم تصاویر سه بعدی را به صورت استاندارد در قالب "وی سی دی" سه بعدی و یا "دی وی دی" سه بعدی به مخاطبین ارائه دهیم. تفاوت کیفیت فیلم های سه بعدی در فرمت ها و رزولوشن های رایج در "وی سی دی" و "دی وی دی" مطابق تصاویر زیر نشان داده شده است که با استفاده از عینک سه بعدی آناگلیف و رویت عکس های زیر به این موضوع پی خواهید برد.
VCD Resolution = 352x288
DVD Resolution = 720x576
Full HD Resolution = 1920x1080

* برای دیدن اصل تصویر روی آن کلیک کنید *

برای مقایسه اختلاف کیفیت و شفافیت در فریم های Full HD سه بعدی با فریم DVD در فیلم های سه بعدی روی عکس کلیک کنید.
شما می توانید با استفاده از عینک سه بعدی آناگلیف این اختلاف را بطور کامل درک کنید که البته این تصویر اگر به اندازه صفحه تلویزیون درآید دیگر چیزی از آن قابل نمایش نخواهد بود.

برای رویت تصاویر سه بعدی به عینک آناگلیف نیاز خواهید داشت

مقایسه اختلاف کیفیت و شفافیت در فریم های "فول اچ.دی" سه بعدی با فریم "دی.وی.دی" در فیلم های سه بعدی

دومین بخشی که باید بر آن تاکید کرد کیفیت فیلترهای عینک می باشد و اینکه باید استاندارد ساخت عینک های سه بعدی آناگلیف باشند. این فیلترها تنها در دو کمپانی انگلیسی و امریکایی تولید می شود و این دو کمپانی بزرگ تمام فیلترهای مورد نیاز تولید عینک های سه بعدی جهان را با کد رنگی مخصوص خود تامین می کنند ... اما با توجه به فرصت طلبی برخی تولید کنندگان ایرانی که از ناآگاهی و سادگی مردم سوء استفاده کرده و عینک هایی را با طلق و شیرازه جلد دفتر و کتاب و جزواتی که می توان آن را از دفاتر فنی هم تهیه کرد دست به تولید عینک ها میزنند که این امر وضعیت فروش و امنیت محصولات سه بعدی را لوس می کند و مشتری بعد از خرید دچار سردی و بدبینی می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پایین اولــین صفحه این وب سایت مراجعه نمائید.
www.iran3dcenter.com

 

_________________________________________

 

خرید عینک های ارزان قیمت قلابی و نتایج آن

خرید عینک های ارزان قیمت قلابی و نتایج آن در جشنواره فیلم کیش به گزارش فارس نیوز بدین شرح بود

برگزاري جشنواره فيلم كيش با حاشيه‌ها و اتفاقاتي چون قلابي بودن عينك‌هاي سه‌بعدي

لینک خبرگزاری ها: www.farsnews.com - www.shafaf.ir - www.tebyan-zn.ir - www.peykeiran.com - www.tebyan.net - www.fardanews.com

و این تلاشی است که ما برای حفظ استانداردها و آگاهی مردم می کنیم تا شما را از خریدن عینک های ارزان قیمت و تقلبی فروشگاه های اینترنتی برحذر نماییم. همانطور که در پایین صفحه ملاحظه می کنید تعدادی از عینک های سه بعدی را که به همراه فیلم های سه بعدی فروخته می شود معرفی کرده ایم

=========================================

 

چرا فیلم های سه بعدی در ایران اثر نامطلوب بر روی شما گذاشته است ! ! ! ؟

مدتی است که نام محصولات سه بعدی و تولیدات سینمایی سه بعدی در ایران به گوش میرسد. این تکنولوژی در تمام دنیا رو به پیشرفت است و تا جایی پیشرفت کرده است که بیش از 60% سینماهای امریکا فیلم های سه بعدی نمایش می دهند و آخرین آنها تا امروز فیلم آواتار بوده که نسخه دوبعدی آن شاید دیده باشید.
اما سخن من در مورد هنر سه بعدی در ایران این است که مثل همیشه سود جویانی هستند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند تا از سادگی و نا آگاهی مردم به اهداف مالی خود برسند. کوتاه و مختصر مثال خواهم زد که شاید شما روزی دلتان بخواهد با یکی از محصولات سه بعدی در قالب فیلم سه بعدی - کتاب سه بعدی - عینک سه بعدی و غیره ... آشنا شوید و از آن لذت ببرید. در نتیجه بعد از جستوجوهای فراوان محصولی را تحت عنوان فیلم و یا کارتون (انیمیشن) سه بعدی را خریداری می کنید و پس از دیدن آن دچار سر درد و یا مشکلات دیگر می شوید، و نتیجه آن روگردان شدن شما از هنرهای سه بعدی خواهد بود که شاید روزی از کنار سینمای سه بعدی استانداردی رد شوید و آن را با تجربه بدی که داشتید نگاه کنید و بی تفاوت از کنارش رد شوید. اما نمیدانید مشکل از چه بوده و چیست! پس در نتیجه از این محصول روگردان می شوید. علت چیست؟ و چرا یک محصول از فیلم های سه بعدی معروف هالیوود در ایران بدین گونه اثر نامطلوب بر روی شما گذاشته است؟ تا حدی که هم پولتان را به دور ریختید و هم اینکه شما یا کودک بی گناهی که از هیچ چیز خبر ندارد با مشکلات بینایی درگیر خواهید شد. بله، این دور از انصاف است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آگاهانه و یا ناآگاهانه به شرکت های بزرگ و کوچکی که کارشان پخش و تولید فیلم در قالب سی دی یا دی وی دی است اجازه تولید و کار میدهد. البته به تصور بنده فقدان نیروهای متخصص در این وزارتخانه و سایر وزارتخانه ها غیر قابل انکار است .... به هر حال برمیگردم به بحث اصلی و اطلاع رسانی شما خواننده عزیز که در اواخر دهه 70 اتفاقی شبیه به همین مورد در اروپا و امریکا رخ داد. یعنی سودجویان و افراد غیر متخصصی که فقط به مسائل مالی و پر کردن جیب شان می اندیشیدند باعث شدند تا این هنر نوپا و جوان در اروپا با شکست روبرو شود. با تولید دوربین های عکاسی سه بعدی خانگی و در اختیار قرار گرفتن این دوربین ها همه فکر میکردند که همه چیز تمام است و خود را یک عکاس سه بعدی (استریو فتوگرافر) می دانستند ... بدون تجربه و بدون آگاهی به نکات بسیار حساس و غیر ملموسی که باید به آنها پرداخته میشد تولیدات غیر استاندارد خودشان را به جامعه ارائه کردند که به تدریج باعث سردی استقبال مردم قرار گرفت و تولیدات به حدی کم شد که سینمای سه بعدی و سایر محصولات سه بعدی به فراموشی سپرده شد. اما انسان متفکر مثل همیشه برای رسیدن به تکامل چنگ می انداخت تا خود را به واقعیت نزدیک کند. صدای مونو را از تک باند به دو باند استریو ارتقاء داد و صدای استریوی دیجیتال به دالبی ترقی کرد. همچنین تصاویر سیاه و سفید به تصاویر رنگی و در سینما به پرده های عریض پیشرفت کرد .... دیری نگذشت که تصاویر و سینمای سه بعدی بار دیگر به نیاز مخاطب پاسخ داد و ما شاهد پیشرفت روزافزون هنر سینمای سه بعدی و تکنولوژی آن در ساخت دوربین های استریو و تلویزیون های سه بعدی هستیم. دهه نود آغاز تولدی دیگر برای هنر سینمای سه بعدی بود و ما شاهد تولیدات فراوانی از وات دیسنی و هالیوود و سایر کمپانی های دیگر بودیم که آخرین آنها آواتار(اثر جیمز کامرون) نخواهد بود بلکه این آغاز سینمای سه بعدی حرفه ای می باشد.

 


اینک در ایران چه میگذرد؟ و از این نهال چگونه میتوان مراقبت کرد؟


با اشاره به عرضه تولیدات غیر استانداردی که در بالا به آن اشاره کردم ما شاهد نابودی قبل از تولد هنرهای سه بعدی در ایران هستیم و با ذهنیتی که مصرف کننده از محصولات غیر استاندارد دارد دیگر قادر به تصمیم گیری برای استقبال از این هنر از او گرفته خواهد شد و جنینی که باید به سلامت متولد شود، قبل از تولد سقط خواهد شد و این خیانتی است که دلالان و تولید کنندگان سودجو برای کسب درآمد بیشتر به ما و آیندگان می کنند. در این خصوص تصمیم گرفتم تا مباحثی را تحت عنوان عکاسی - فیلمسازی سه بعدی و محصولات استاندارد مطرح کنم تا خوانندگان قادر به تشخیص شوند.
در وهله اول باید از فیلم های سه بعدی آناگلیف آغاز کنم که از اینترنت دانلود میشوند و با توجه به حساسیت این نوع فیلم ها نسبت به تغیر رنگ در هنگام کمپرس شدن ناهماهنگی بین عینک آناگلیف و فیلم سه بعدی آناگلیف بوجود میآید و این محصول از نظر کیفی دیگر قابل استفاده نمی باشد. در وهله دوم به کپی غیر استاندارد فیلم های سه بعدی آناگلیف اشاره کنم که بیشتر شرکت های معتبر آگاهانه و یا ناآگاهانه دست به تبدیل دی وی دی به وی سی دی زده اند که امری است ناشیانه و غیر حرفه ای که باز هم منجر به نابودی و ناهماهنگی رنگهای فیلم سه بعدی با رنگهای عینک می شود. بنا براین باید دانست که هیچ فیلم سه بعدی آناگلیفی وجود ندارد که در قالب یک سی دی یا وی سی دی قرار بگیرد و باید از خرید آن خودداری کرد. از بین رفتن اطلاعات و یا تغییر اطلاعات رنگ در فیلم های سه بعدی آناگلیف بسیار بسیار حائذ اهمیت است و باعث ناهماهنگی رنگ های فیلم با شیشه های عینک خواهد شد. به همین منظور در ساخت این نوع فیلم ها از کدهای مخصوص استفاده میشود. و در وهله سوم باید به استاندارد نبودن عینک ها اشاره کنم که ممکن است برخی از آنها با فیلترهای نامرقوب (مثل فیلترهای ساخت چین و بدتر از همه طلق های رنگی صحافی جلد دفتر و کتاب) ساخته شده باشند و شیشه ها شفافیت کامل را ندارند و برخی دیگر برای تولید عینک های آناگلیف از کدهای رنگی مشابه و غیر استاندارد بین المللی استفاده می شود و موضوع تقلب در تولید عینک های سه بعدی آناگلیف تا حدی پیشرفته که گاهی اوقات از پی وی سی استفاده می کنند


" هشدار جدی برای مشتریان محترم و علاقمند به هنر نوپای سه بعدی در ایران "

با توجه به تولید انبوه " عینک های سه بعدی تقلبی " در تهران و سایر شهرهای ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارگانها مسئولیتی را نسبت به این امر مهم دارند و مردم نباید به سادگی گول فروشندگان اینترنتی و تبلیغات دروغ را بخورند. خرید و فروش این محصولات باید تحت کنترل واقعی قرار بگیرد.

لازم به ذکر می باشد که اخیرا عده ای سودجو فیلم و نرم افزارهای سه بعدی اینجانب را با زیرنویس و مشخصات بنده کپی و به همراه عینک های سه بعدی تقلبی در اکثر سایت های فروشگاهی و تبلیغاتی برای فروش عرضه نموده اند که این موضوع باعث مزاحمت بنده گردیده است. ضمنا متذکر می شوم که اینجانب هیچ نماینده ای برای فروش محصولاتم در ایران ندارم. لذا خواهشمندم در صورت بروز هرگونه مشکل فقط به سایت فروشنده رجوع فرمائید و جهت اطلاع اضافه می کنم که فرق عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی با عینک های سه بعدی آناگلیف اصل در طلق و خلوص رنگی و شفافیت آن است که در عینک های تقلبی از طلق های( شیرازه ) جلد جزوات و صحافی استفاده می شود در حالی که باید از فیلترهای مخصوص عینک های سه بعدی استفاده می شد. بنابراین تصاویر سه بعدی با عینک های تقلبی قابل رویت نمی باشد و فقط تشابه ظاهری عینک های تقلبی باعث گول خوردن مشتریان و مخاطبین محترم می شود

ضمنا جهت تشخیص عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی با عینک های واقعی مطالبی را اضافه می کند که در عینک های تقلبی بجای استفاده از فیلترهای مخصوص بسیار نازکی که دارای کدینگ رنگی ویژه عینک های سه بعدی می باشد از طلق های و شیرازه جلد جزوات و کتاب های صحافی استفاده کرده اند که ضمن غیر شفاف بودن هم ضخیم هستند و هم کدر که رنگ های قرمز و سبز این عینک ها با رنگ قرمز و فیروزه ای عکس و فیلم های سه بعدی آناگليف هماهنگی ندارند و به همین علت بیننده تصویر را نمیتواند به صورت سه بعدی رویت کند. بنابراین اگر قرار بود با هر طلق رنگی قرمز و سبز عینک سه بعدی آناگلیف ساخت پس کمپانی های بزرگ اروپایی و امریکایی چکاره هستند و چه فیلتری را به اسم فیلترهای عینک سه بعدی میسازند!؟ لازم به ذكر است كه فيلتر عينك هاي سه بعدي واقعي به دليل ضريف بودن و قابليت عبور نور بسيار نازك است و با كمترين فشار سوزن ته گرد سوراخ مي شود در حالي كه طلق عينك هاي تقلبي(شيرازه جلد كتاب و جزوات) به دليل خاصيت حفاظي از جلد كتاب ضخيم بوده و به سختي سوراخ خواهد شد

Anaglyph

آناگلیف واژه انگلیسی است و به معنی برجسته و تزئینات برجسته می باشد.
مهمترین بخش عینک های سه بعدی آناگلیف، فيلترها و رنگ های دقیق آن هستند که باید دارای ویژگی های خاصی باشند که به چند مورد آنها اشاره می کنم.


الف) رایج ترین عینک های آناگلیف از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند که در سالهای گذشته از رنگ های قرمز و آبی و در سال های ماقبل آن از رنگ های قرمز و سبز ساخته می شدند که در نوع قرمز / سبز تصاویر سه بعدی به صورت سیاه و سفید رویت می شد و اینها از نقاط ضعف آناگلیف بشمار می آمدند.

ب) فیلترهای عینک سه بعدی آناگلیف دارای کد رنگی انحصاری خود را دارا می باشند که این کدها استاندارد بین المللی دارند و در غیر اینصورت غیر قابل استفاده خواهند بود که اولین و بزرگترین تولید کننده این فیلترها کارخانه ای انگلیسی است.

پ) فیلترهای آناگلیف باید کاملا شفاف باشند تا به خوبی نور را از خود عبور دهند و به هیچ وجه نباید کدر یا کثیف و یا خش دار باشند که در مورد عینک های تقلبی این موضوع بیش از سایر موارد محسوس می باشد.

ت) فیلترهای آناگلیف نباید خاصیت ذره بینی داشته باشند و به هیچ وجه نباید شکست نور ایجاد کنند چرا که هدف آنالیز و تفکیک رنگ به وسیله فیلترها می باشد تا هر کدام از چشمان ما تصویر مخصوص خود را دریافت کنند.

ج) عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد که از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند باید طوری تولید شوند که فیلتر قرمز مقابل چشم چپ و فیلتر فیروزه ای مقابل چشم راست قرار بگیرد. البته استثنایی هم وجود دارد که به یک کمپانی منحصر می شود و عمومیت ندارد.

چ) ویژگی رنگ قرمز در عینک های آناگلیف بصورتی است که طیف رنگ هم نوع خود را نامرئی (خنثی) و رنگ مکملش را مرئی می نماید. ویژگی رنگ فیروزه ای نیز باید همانند رنگ قرمز عمل کند تا هر کدام از چشمان ما قادر به دیدن تصویر مربوط به خودش باشد.

ح) میزان تیرگی دو رنگ چشم راست و چپ چنان است که اگر از یک عینک آناگلیف در شرایط مناسب عکس سیاه و سفید تهیه شود مقدار تیرگی این دو رنگ یکسان خواهد بود و هر دو به یک رنگ خاکستری دیده خواهند شد و اگر چیزی بجز این باشد درک تصویر در مغز بیننده با تاخیر رسیدن فتونهای نور دچار اختلال خواهد شد و در نتیجه تصویر به راحتی رویت نخواهد شد و بیننده دچار سرگیجه می شود.

خ) عینک های کاچویی و یا پلاستیکی آناگلیف با داشتن شیشه های محدب باعث شکست نور شده و تصویر سه بعدی به سختی دیده می شود و باعث خستگی چشم و ناراحتی خواهد شد. بنابر این باید به تخت بودن شیشه های عینک کاملا دقت نمود.

د) فیلتر عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد بسیار نازک (مانند زرورق) هستند و کلیه فیلترهای استاندارد جهت تولید عینک های سه بعدی فقط از دو کمپانی تهیه می شوند یکی از انگلیس و دیگری در امریکا که حقوق و امتیاز تولید این فیلترها بطور کاملا انحصاری به آن کمپانی ها تعلق دارد و با طلق های ضخیم رنگی و عینک های پلاستیکی موجود در بازار ایران و سایر کشورها بسیار متفاوت است. در نتیجه عینک های سه بعدی آناگلیف با طلق های ضخیم و کدر غیر قابل استفاده و غیر استاندارد می باشند. برای مثال می توان به عینک ها و طلق های چینی و یا ایرانی اشاره کرد که برای جلد جزوات و به عنوان شیرازه جلد کتاب در صحافی استفاده می شود و دارای ضخامت زیادی است که در حال حاضر برخی از سودجویان دست به تولید عینکی زده اند که از لحاظ ظاهري مشابه عینک های آناگلیف واقعی می باشد و آن را با چاپ رنگي و آرم هاي بي هويت و فریبنده و با قیمتی ارزان به خریدار می فروشند و بازار اینترنت و فروشگاه ها را مملو از این عینک ها کرده اند. همچنین باید اضافه نمایم که کار اصلی عینک سه بعدی بر عهده فیلترهای استاندارد آن می باشد و هیچ ربطی به بدنه پلاستیکی یا مقوایی آن ندارد. حالا شما ترجیح میدهید یک عینک سه بعدی مقوایی واقعی و استاندارد داشته باشید یا یک عینک تقلبی پلاستیکی!؟ برای پاسخ به این سوال می توانید به سایت های خارجی مراجعه کنید تا از تولید عینک های سه بعدی مقوایی نیز مطلع شوید. جهت اطمينان قبل از خريد محصولات سه بعدي اول عينك سه بعدي آن را خريداري نمائيد و در صورتي كه رنگ فيلترهاي آن چيزي بجز تصوير ارائه شده باشد بايد بدانيد كه آن عينك تقلبي و غير استاندارد مي باشد. راه ديگر اينكه شما بايد بتوانيد با آن عينك عكس هاي سه بعدي گالري اين سايت را به راحتي و بدون سايه هاي مزاحم ببينيد.

با تشکر از شما مردم مهربان
فــرامــرز قــهرمانی فر
نماینده انجمن بین المللی استریوسکوپی در ایران

1389/1/22

 

_________________________________________

 

 

سه بعدی + چشم کودکان و نوجوانان

تا کنون بیش از 900 اثر در قالب عکس های سه بعدی(آناگلیف) ساخته ام و حدود 400 اثر به صورت استریوگرام تهیه کرده ام که تا به امروز نتوانسته ام همه این فایل ها را (به دلیل مشکلات و حساسیت این کار) به تولید انبوه برسانم. برای مثال نسخه اول تصاویر سه بعدی حرم مطهر امام رضا (ع) که با حمایت مرکز گسترش سینمای مستند به تولید رسید و هنوز برای نسخه دوم و سوم این مجموعه رایزنی نکرده ام.
یکی از آرزوهایی که از 20 سالگی داشتم ساخت فیلم های سه بعدی بود و در طول این سالها توانستم با انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش سینمای مستند و همچنین دفتر تکنولوژی آموزشی هنری وزارت آموزش و پرورش چند کار در حد سیستم تلویزیونی کارگردانی و کارشناسی کنم که با توجه به سوابق تولید فیلم سه بعدی در ایران، اولین فیلم های سه بعدی ایرانی محسوب میشوند. از این سیستم معمولا در برنامه های تلویزیون / ماهواره ای و با موضوعات مستند استفاده میشود.
دامنه تولید فیلم سه بعدی فعلا در ایران آنقدر کوتاه است که تا به حال سعی نکردم به حدود مرزهایش قدم گذارم، چرا که این تکنولوژی به حمایت و سرمایه گذاری کلانی نیاز دارد و این موضوع با سیاست های امور سینمایی وزارت ارشاد و حتی دفاتر و مراکز دیگر هماهنگی ندارد.
به هر حال در این میان کوتاه نیامدم و همچنان در حال کار هستم و تصویر سه بعدی را در قالب عکس های آناگلیف پیش بردم تا حدی که امروز قادر هستم تصاویر و فیلم های سه بعدی ایستاده را به بیننده نمایش دهم.
تفاوت تصاویر سه بعدی ایستاده با تصاویر سه بعدی معمولی در این است که بیننده تصویر سه بعدی معمولی را بر روی پرده سینما و یا در قالب یک تابلو می بیند و حس واقعی بودن تصاویر او را به وجد می آورد، اما در مورد تصاویر سه بعدی ایستاده این موضوع به چند برابر حقیقی تر و قابل لمس تر شدن تصویر ختم میشود. تصاویر سه بعدی ایستاده دیگر بر روی پرده مقابل و یا در یک تابلوی نصب شده بر دیوار قابل رویت نمی باشد بلکه سیستم تصویر برداری و روش نمایش آن بسیار متفاوت می باشد. بدین ترتیب که بیننده سوژه های فیلم و یا عکس را در مقابل خودش به صورت ایستاده و با قد و قامتی واقعی میبیند.
تمام زحماتی که در طی 21 سال گذشته کشیدم به یک طرف و سوءاستفاده سودجویانی که در حریم مقدس هنر به کلاه برداری از مردم ساده دل مشغول هستند در طرفی دیگر مرا آزرده خاطر میکند. یعنی وقتی شاهد این هستم که پیشنهاد چند میلیونی آقای سرمایه دار را به خاطر غیر استاندارد بودن تولیدش رد کردم و بعد از یک سال همان آقا محصول تقلبی خود را به اسم فیلم و کارتون سه بعدی در کل کشور توزیع می کند هنوز در تعجب هستم که چرا و چگونه و از چه راهی ....؟ می توانند بخاطر بدست آوردن پول بیشتر چشمان کودکان و نوجوانان معصوم کشور را به خطر بیماری بیاندازند تا به هدف خود دست یابند؛ و از طرفی دیگر آیا به نظر شما کسی با دیدن تولید و کپی غیر استاندارد با عینک های سه بعدی غیر استاندارد این آقا ... دیگر به تکنولوژی و هنری که تازه در ایران پای گرفته فکر خواهد کرد؟ آیا دیگر کسی برای دیدن یک فیلم استاندار سه بعدی به سینما خواهد رفت؟ و آیا کسی برای خرید یک فیلم سه بعدی با عینک استاندار پول خواهد داد؟ ایشان سودشان را کردند و صدمه ای را هم به آیندگان ما زدند که جبرانش غیرممکن بنظر میرسد.
لذت بصری دیدن فیلم و تصاویر سه بعدی با موضوعات گوناگون در سینمای سه بعدی و یا در منزل آنقدر زیاد است که تا سالها از خاطرات دور نمی شود؛ به شرطی که با استانداردهای بین المللی و بهداشتی برابری داشته باشد. متاسفانه افراد سودجویی وجود دارند که از موقعیت ناآگاهی مصرف کننده و از این ابزار برای کسب درآمد بیشتر خود و به نام فیلم سه بعدی محصولاتی را در ایران کپی و تولید انبوه می کنند که باعث دل زدگی و سوء تعبیر بیننده و خریدار از این محصولات می شود و گمان آنها بر این می رود که تصویر سه بعدی یعنی همین چیزی که دیده است.


چگونه میتوان مصرف کننده و خریدار را قبل از خرید سی دی کپی شده غیر استاندارد فیلم سه بعدی آگاه کرد؟
در این میان با عدم وجود کارشناسان متخصص در وزارت ارشاد اسلامی جهت صدور مجوز و پروانه کسب روبرو می باشیم که این وظیفه مهم به عهده آنان میباشد. اما در چند سطر میتوانم توضیح دهم که 1_ قطعا محصولی که در هالیوود به صورت DVD تولید شده است نمیتواند در ایران به CD تبدیل و تغییر ماهیت بدهد. چرا که محتوای داخل DVD و فشرده سازی این فرمت به VCD کاملا متفاوت و اشتباه خواهد بود بطور مثال : تغییر رنگها و نا هماهنگ شدن فیلم با عینک یکی از موارد میباشد. و یا پایین آمدن رزولیشن در کمپرس وی CD لطمه ای بزرگ به این محصول وارد میسازد. بنابراین فیلم سه بعدی در سی دی و با فرمت وی سی دی به معنای غیر استاندارد بودن آن می باشد. 2_ عینک هایی است که با طلق زخیم ساخته شده اند و شفافیت رنگ آنها با رنگ های فیلم هماهنگ نمیباشد که در نتیجه این دو موردی که به آنها اشاره نمودم فیلم سه بعدی غیر قابل رویت خواهد بود و مشتری ناراضی و پول خود را داده تا ذباله های مرد پولدار را بخرد.


آیا دیدن فیلم های سه بعدی تکثیر شده و غیر استاندارد آسیب های بینایی چشم را به دنبال خواهد داشت؟
تا آنجا که من اطلاع دارم دیدن تصاویر سه بعدی استاندارد به رفع تنبلی چشم کمک میکند اما در مورد بحثی که داشتم طبیعتا جواب میتواند مثبت باشد و آسیب رسانی به چشم در حدی خواهد بود که فشار بیش از حد چشم را از خسته و باعث سردرد خواهد شد

نظر شما در ارتباط با تاثیر گذاری کپی و تکثیر غیر استاندارد فیلم های سه بعدی در فرهنگ و هنر کشورمان چیست و چگونه خواهد بود؟
بدون شک تاثیر نامطلوبی بر آینده این هنر خواهد گذاشت و جبران آن بسیار مشکل خواهد بود، چرا که وقتی شما یکی از این فیلم های غیر استاندارد را ببینید گمان شما بر این خواهد بود که فیلم سه بعدی یعنی همین .... و شاید دیگر حاضر به اتلاف وقت و هزینه کردن نشوید تا یک فیلم سالم استاندارد سه بعدی را ببینید. کسی که از محصولات غیر استاندارد و تقلبی سه بعدی استفاده می کند به بی میلی از سایر محصولات استاندارد گرایش پیدا خواهد کرد. با توجه به نو بودن و جذابیت این هنر استقبال از این تکنولوژی در کشور ما بخوبی صورت گرفته است اما امیدوارم مسئولین وزارت ارشاد اسلامی متوجه متخلفینی باشند که مجوز کپی و تکثیر را از خود وزارتخانه مذکور دریافت کرده اند و من اطمینان دارم بازهم از سادگی کارمندان دولت سواستفاده شده است و اینجانب در حال پیگرد قانونی این موضوع میباشم
امروزه سینمای ایران به تکنولوژی سینمای سه بعدی نیاز دارد و هنرمندان ما باید از حالت سکون بیرون آمده و با پذیرفتن تکنولوژی‌های روز دنیا، فیلمنامه‌ها را در قالب فیلم‌های سه بعدی به مخاطب ارائه دهند. چرا که این تکنولوژی هم‌اکنون یکی از تفریحات مدرن و جذاب دنیا محسوب می‌شود و سعی می‌کند هر چه بیشتر دنیای مجازی فیلم را به واقعیت نزدیک کرده و مخاطبان را برای دیدن فیلم تشویق کند و شاید بحران مخاطب در سینمای ایران با این روش کمی کاهش یابد.

1388/5/22
فــرامــرز قــهرمانی فر

_________________________________________

 

واژه های سه بعدی به زبان ساده

عینک سه بعدی:
در حال حاضر(سال 2010) ما برای دیدن تصاویر سه بعدی به عینک سه بعدی نیاز داریم. تصاویر سه بعدی با روش ها و تکنیک های مختلفی ساخته می شوند و هر روش به عینک سه بعدی مخصوص خود نیاز دارد. بطور مثال تصاویر سه بعدی در سینما به عینک سه بعدی پولاریز و تصاویر سه بعدی آناگلیف به عینک سه بعدی آناگلیف نیازمند است. تصاویر آناگلیف از ترکیب دو تصویر با دو رنگ مکمل ساخته می شوند و به عینک سه بعدی نیاز دارند که شیشه های آن نیز از دو رنگ مکمل ساخته شده است. رایج ترین عینک سه بعدی که بین مردم فراگیر شده است عینک سه بعدی آناگلیف است چرا که نیازی به پرده نمایش مخصوص و تلویزیون سه بعدی و پروجکشن سینمایی ندارد و به راحتی با کمترین هزینه تولید می شود. اکثر فیلم های سه بعدی خانگی به روش آناگلیف هستند و با عینک سه بعدی آناگلیف قابل رویت می باشند اما همیشه نسخه اصلی این فیلم ها به صورت استریوسکوپیک بوده که در سینما و با عینک سه بعدی پولاریز قابل رویت می باشند. جهت دریافت لیست قیمت برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

عکس سه بعدی:
استریوفتوگرافی یا عکاسی سه بعدی روز به روز در حال پیشرفت می باشد و عکس سه بعدی به عنوان پیشرفته ترین رسانه تصویری اطلاعات بیشتری را به بیننده منتقل می کند. در مقایسه می توان عکس سه بعدی را با عکس رنگی و عکس های رنگی را با عکس سیاه و سفید مقایسه و مثال زد. خاطر نشان می کنم که یکی از پروژه های مهم در عکس سه بعدی ایران، عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) می باشد که یکی از پروژه های منحصر بفرد در هنر عکاسی سه بعدی بوده است که با عکاسی سه بعدی فرامرز قهرمانی فر به ثبت رسیده است. عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) در طی سه سال از 1384 الی 1387 ثبت گردیده است. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

فیلم سه بعدی:
برای ایجاد تصاویر متحرک واقعی و ماندگارتر از روش های زیادی در سینما و فیلم استفاده شده است که فیلم سه بعدی کاملترین آنها محسوب می شود. ساخت فیلم سه بعدی همانند عکاسی سه بعدی به دو دوربین فیلمبرداری نیاز دارد. ساخت فیلم سه بعدی در ایران از سال 1377 توسط فرامرز قهرمانی فر کلید خورد و تا کنون بیش از 8 فیلم سه بعدی کوتاه توسط وی ساخته شده است. اولین فیلم سه بعدی در سال 1377 برای انجمن سینمای جوان ساخته شد که از تکنیک فیلمبرداری پولفریش استفاده شد. فیلم سه بعدی با تکنیک پولفریش از فیلمبرداری استریوسکوپی با یک دوربین تبعیت می کند. فیلم سه بعدی از حرم مطهر امام رضا(ع) به کارگردانی فرامرز قهرمانی فر در سال 1387 با دو دوربین اچ دی فیلمبرداری استریوسکوپیک شد. این محصول سه بعدی یکی از آثار بسیار ویژه فرامرز می باشد. فیلم سه بعدی آواتار یکی از شاهکارهای جیمز کامرون می باشد که از تکنیک فوق العاده بالایی در "استریو ویندو" و "استریوبیس" فیلمبرداری برخوردار می باشد. فیلم سه بعدی در اواسط و اواخر دهه شصت با رکود مواجه شد و دلیل آن تجارت نادرست و دخالت سودجویان بود تا اینکه هالیوود فعالیت خود را در ساخت فیلم سه بعدی از سال 1990-2000 میلادی آغاز کرد. اکثر فیلم های سه بعدی که به منظور بینندگان در منزل ساخته شده اند آناگلیف هستند و با عینک سه بعدی آناگلیف قابل مشاهده می باشند اما همیشه نسخه اصلی این فیلم ها به صورت استریوسکوپیک بوده که در سینما و با عینک سه بعدی پولاریز قابل رویت می باشند. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

تلویزیون سه بعدی:
تلویزیون های استریوسکوپیک معروف به سه بعدی با پردازش همزمان فیلم های سه بعدی(استریو) تصویری درهم را به بیننده ارائه می دهد که برای دیدن آن به عینک سه بعدی احتیاج است. تلویزیون سه بعدی با پردازش تصاویر چپ و راست و با ارسال فرکانسی مشخص به عینک سه بعدی معنا پیدا می کند. تلویزیون سه بعدی با ایجاد عمق و بعد به یکی از جذاب ترین وسائل خانگی تبدیل شده است. شما هم می توانید از خدمات فیلم سه بعدی برای تلویزیون سه بعدی خود بهرمند شوید. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

فروش فیلم سه بعدی:
فیلم های سه بعدی با روش ها و تکنیک های گوناگون تولید می شوند که هر کدام به عینک سه بعدی خود نیازمند هستند. فروش فیلم سه بعدی در ایران به واسطه فروشگاه های اینترنتی آلوده به عوام فریبی و کلاهبرداری شده است. فروش فیلم سه بعدی تنها در قالب دی وی دی های اورژینال و اچ دی قابل قبول می باشد. در حالی که ما شاهد فروش چند فیلم سه بعدی در یک دی وی دی هستیم که اکثرا از اینترنت دانلود شده اند. فیلم های سه بعدی دانلودی کیفیت و هماهنگی با عینک سه بعدی آناگلیف را ندارند بنابراین خرید و فروش فیلم های سه بعدی در ایران دارای اعتبار چندانی نمی باشد. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی:
فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی به دو روش امکان پذیر می باشد 1- فیلمبرداری سه بعدی با دوربین سه بعدی که دارای دو لنز می باشد 2- فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی با دو دوربین مجزا که به نرم افزار ویژه خود مجهز می باشد. فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی یکی از خدمات و سرویس هایی می باشد که شما می توانید از طریق سایت های معرفی شده در زیر از آن بهرمند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir


عینک سه بعدی استاندارد:
هشدار و مطالبی در خصوص کلاهبرداری و فروش اینترنتی عینک های سه بعدی تقلبی و فیلم های غیر استاندارد در تهران و سایر شهرهای ایران
...................................................................
طی اخبار و شکایات پی در پی در خصوص جرائم اینترنتی و تخلفاتی که صورت می گیرد مطالبی مهم در خصوص اكثر فروشگاه ها و فروشندگان اینترنتی عکس سه بعدی - عینک سه بعدی و فیلم سه بعدی را به اصلاع می رسانیم تا با عنوان کردن این موضوع مخاطبین محترم و علاقمندان به هنر نوپای عکاسی سه بعدی و فیلم های سه بعدی در ایران آگاهانه به این موضوع رجوع کنند
در چند ماه گذشته ( از سال 1388 ) با خبر شدیم که اولین و تنها عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) که به روش سه بعدی (استریوسکوپیک) ثبت شده بود توسط افرادی سودجو کپی و تکثیر شده است و بدون مجوز در فروشگاه های اینترنتی به فروش میرسد. نکته مهمتر اینکه این عکس ها به اضافه فیلم های سه بعدی غیر مجاز و با عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی با قیمت هاي گزافي فروخته می شود. به گفته فــرامــرز قـهرمانی فر عکاس و فیلمساز سه بعدی و صاحب عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) که اولین تولید کننده واقعی عینک های سه بعدی آناگلیف با 22 سال سابقه كار و متخصص در اين امور می باشد، 80% عینک های موجود در فروشگاه هاي اينترنتي را غیر استاندارد و تقلبی دانسته و اضافه می کند بر مبنای دادخواست تنظیم شده و جمع کثیری از شاکییان این موضوع، تعدادي از متقلبین شناسايي و تعدادي ديگر به زودی شناسایی خواهند شد و بر اساس قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 11 دیماه 1348 محول به قانون جرائم عمومی مانند عوام فريبي و كلاهبرداران ( از سوي قانون به عنوان مدعي العموم ) با آنان برخورد خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

راهنمایی و تشخیص عینک های سه بعدی آناگلیف واقعی با عینک های تقلبی:
در عینک های سه بعدی تقلبی بجای استفاده از فیلترهای مخصوص بسیار نازکی که دارای کدینگ رنگی ویژه عینک های سه بعدی می باشد از طلق ها و شیرازه جلد جزوات و کتاب های صحافی استفاده کرده اند که ضمن غیر شفاف بودن هم ضخیم هستند و هم کدر، که رنگ های قرمز و سبز این عینک ها با رنگ قرمز و فیروزه ای عکس و فیلم های سه بعدی آناگليف هماهنگی ندارند و به همین علت بیننده تصویر را نمیتواند به صورت سه بعدی رویت کند. بنابراین اگر قرار بود با هر طلق رنگی قرمز و سبز عینک سه بعدی آناگلیف ساخت پس کمپانی های بزرگ اروپایی و امریکایی چکاره هستند و چه فیلتری را به اسم فیلترهای عینک سه بعدی میسازند!؟ لازم به ذكر است كه فيلتر عينك هاي سه بعدي واقعي به دليل ظريف بودن و قابليت عبور نور مانند زر ورق بسيار نازك است و با كمترين فشار سوزن ته گرد سوراخ مي شود در حالي كه طلق عينك هاي تقلبي(شيرازه جلد كتاب و جزوات) به دليل ضخامت به سختي سوراخ خواهد شد
Anaglyph
آناگلیف واژه انگلیسی است و به معنی برجسته و تزئینات برجسته می باشد
مهمترین بخش عینک های سه بعدی آناگلیف، فيلترها و رنگ های دقیق آن هستند که باید دارای ویژگی های خاصی باشند که به چند مورد آنها اشاره می کنم.
الف) رایج ترین عینک های آناگلیف از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند که در سالهای گذشته از رنگ های قرمز و آبی و در سال های ماقبل آن از رنگ های قرمز و سبز ساخته می شدند که در نوع قرمز / سبز تصاویر سه بعدی به صورت سیاه و سفید رویت می شد و اینها از نقاط ضعف آناگلیف بشمار می آمدند
ب) فیلترهای عینک سه بعدی آناگلیف دارای کد رنگی انحصاری خود را دارا می باشند که این کدها استاندارد بین المللی دارند و در غیر اینصورت غیر قابل استفاده خواهند بود که اولین و بزرگترین تولید کننده این فیلترها کارخانه ای انگلیسی است
پ) فیلترهای آناگلیف باید کاملا شفاف باشند تا به خوبی نور را از خود عبور دهند و به هیچ وجه نباید کدر یا کثیف و یا خش دار باشند که در مورد عینک های تقلبی این موضوع بیش از سایر موارد محسوس می باشد
ت) فیلترهای آناگلیف نباید خاصیت ذره بینی داشته باشند و به هیچ وجه نباید شکست نور ایجاد کنند چرا که هدف آنالیز و تفکیک رنگ به وسیله فیلترها می باشد تا هر کدام از چشمان ما تصویر مخصوص خود را دریافت کنند
ج) عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد که از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند باید طوری تولید شوند که فیلتر قرمز مقابل چشم چپ و فیلتر فیروزه ای مقابل چشم راست قرار بگیرد. البته استثنایی هم وجود دارد که به یک کمپانی منحصر می شود و عمومیت ندارد
چ) ویژگی رنگ قرمز در عینک های آناگلیف به صورتي مي باشد که طیف رنگ هم نوع خود را نامرئی (خنثی) و رنگ مکملش را مرئی می نماید. ویژگی رنگ فیروزه ای نیز باید همانند رنگ قرمز عمل کند تا هر کدام از چشمان ما قادر به دیدن تصویر مربوط به خودش باشد
ح) میزان تیرگی رنگ قرمز و فيروزه اي در عينك سه بعدي آناگليف چنان است که اگر از یک عینک آناگلیف در شرایط مناسب عکس سیاه و سفید تهیه شود مقدار تیرگی این دو رنگ یکسان خواهد بود و هر دو به یک رنگ خاکستری دیده خواهند شد و اگر چیزی بجز این باشد درک تصویر در مغز بیننده با تاخیر رسیدن فوتونهای نور دچار اختلال خواهد شد و در نتیجه تصویر به راحتی رویت نخواهد شد و بیننده دچار سرگیجه می شود
خ) عینک های پلاستیکی آناگلیف با داشتن شیشه های محدب باعث شکست نور شده و تصویر سه بعدی به سختی دیده می شود و باعث خستگی چشم و ناراحتی خواهد شد. بنابر این باید به تخت بودن شیشه های عینک کاملا دقت نمود
د) فیلتر عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد بسیار نازک (مانند زرورق) هستند و کلیه فیلترهای استاندارد جهت تولید عینک های سه بعدی فقط از دو کمپانی تهیه می شوند یکی از انگلیس و دیگری در امریکا که حقوق و امتیاز تولید این فیلترها بطور کاملا انحصاری به آن کمپانی ها تعلق دارد و با طلق های ضخیم رنگی و عینک های پلاستیکی موجود در بازار ایران و سایر کشورها بسیار متفاوت است. در نتیجه عینک های سه بعدی آناگلیف با طلق های ضخیم و کدر غیر قابل استفاده و غیر استاندارد می باشند. برای مثال می توان به عینک ها و طلق های چینی و یا ایرانی اشاره کرد که برای جلد جزوات و به عنوان شیرازه جلد کتاب در صحافی استفاده می شود و دارای ضخامت زیادی است که در حال حاضر برخی از سودجویان دست به تولید عینکی زده اند که از لحاظ ظاهري مشابه عینک های آناگلیف واقعی می باشد و آن را با چاپ رنگي و آرم هاي بي هويت و فریبنده به خریدار می فروشند و بازار اینترنت و فروشگاه ها را مملو از این عینک ها کرده اند. همچنین باید اضافه نمایم که کار اصلی عینک سه بعدی بر عهده فیلترهای استاندارد آن می باشد و هیچ ربطی به بدنه پلاستیکی یا مقوایی آن ندارد. حالا شما ترجیح میدهید یک عینک سه بعدی مقوایی واقعی و استاندارد داشته باشید یا یک عینک تقلبی پلاستیکی!؟ برای پاسخ به این سوال می توانید به سایت های خارجی مراجعه کنید تا از تولید عینک های سه بعدی مقوایی نیز مطلع شوید. جهت اطمينان قبل از خريد محصولات سه بعدي اول عينك سه بعدي آن را خريداري نمائيد و در صورتي كه رنگ فيلترهاي آن چيزي بجز تصوير ارائه شده باشد بايد بدانيد كه آن عينك تقلبي و غير استاندارد مي باشد. راه ديگر اينكه شما بايد بتوانيد با آن عينك عكس هاي سه بعدي گالري اين سايت را به راحتي و بدون سايه هاي مزاحم ببينيد
با تشکر از شما مردم مهربان
فــرامــرز قــهرمانی فر
نماینده انجمن بین المللی استریوسکوپی در ایران

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

_________________________________________

آواتار 2 و 3

Avatar 2 & 3

جمز کامرون، کارگردان صاحب نام سینمای جهان و خالق قسمت نخست "آواتار" به تازگی اعلام کرده است که قسمت های دوم و سوم آواتار را در سواحل "منهتن" فیلمبرداری می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هالیوود ریپورتر،  جیمز کامرون، کارگردان فیلم های معروف و پرفروش "آواتار" (Avatar)، "تایتانیک" (Titanic) و "ترمیناتور" (The Terminator) به تازگی اعلام کرده است که قسمت های دوم و سوم آواتار را در سواحل "منهتن" فیلمبرداری می کند.
بنابر جیمز کامرون و شرکت فیلم سازی "فاکس قرن بیستم" برای ساخت قسمت های دوم و سوم مجموعه فیلم های فانتزی "آواتار" در سواحل "منهتن"، با شرکت رسانه ای "ام بی اس" (MBS) قرارداد امضا کرده اند.
جیمز کامرون که پیش از این اعلام کرده بود "آواتار 2و 3" را زیر آب می سازد، تولید دو قسمت بعدی فیلم فانتزی "آواتار" را از اوایل سال 2011 میلادی آغاز می کند، به طوری که این دو قسمت به صورت همزمان (به اصطلاح Back to Back) فیلم برداری می شود و در دو سال 2017 و 2020 میلادی بر روی پرده سینما ها می روند.
ساخت قسمت های بعدی فیلم سینمایی "آواتار"، پس از ساخت مجموعه فیلم های "ترمیناتور" دومین تجربه جیمز کامرون در ساخت فیلم های سینمایی دنباله دار است.
همچنین قسمت نخست فیلم اکشن فانتزی "آواتار" به نویسندگی و کارگردانی جیمز کامرون در سال 2009 میلادی به صورت سه بعدی اکران شد و توانست فروشی برابر با 2 میلیارد و 740 میلیون دلار را برای خود رقم بزند.
جیمز کامرون و شرکت فیلم سازی "فاکس قرن بیستم" پیش از این در سال های 1985 و 1997 میلادی به ترتیب فیلم های سینمایی "موجودات فضایی" (Aliens) و "تایتانیک" (Titanic) را به طور مشترک تهیه و تولید کرده اند.

_________________________________________

 

خبر همکاری آرنولد شوارزنگر با جیمز کامرون در قسمت دوم اکشن علمی- تخیلی «آواتار»، سر و صدای زیادی در بین اهل فن و رسانه‌های گروهی به پا کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس و جام جم آنلاین: خبر همکاری آرنولد شوارزنگر با جیمز کامرون در قسمت دوم اکشن علمی- تخیلی «آواتار»، سر و صدای زیادی در بین اهل فن و رسانه‌های گروهی به پا کرده است.
روز گذشته منابع نزدیک به فیلم «آواتار» گفتند جیمز کامرون در حال صحبت با دوست و همکار قدیمی خود است تا یکی از نقش‌های مهم فیلم را به او بدهد.
بر همین اساس رسانه‌های گروهی با قاطعیت اعلام کرند آرنولد شوارزنگر در قسمت دوم «آواتار» بازی خواهد داشت و دوباره در یک فیلم سینمایی با جیمز کامرون همکاری می‌کند.
بر اساس شنیده‌ها قرار است این قهرمان اکشن ژانر اکشن و حادثه‌ای در «آواتار 2» در نقش کاراکتر منفی و خبیث قصه ظاهر شود.
کمپانی فوکس قرن بیستم تهیه کننده این فیلم علمی تخیلی دو هفته قبل اعلام کرد کار انتخاب بازیگران نقش‌های مختلف آن شروع شده است.
با وجود پخش وسیع خبر حضور آرنولد در «آواتار 2»،هیچ یک از مسئولان کمپانی فوکس قرن بیستم و همچنین جیمز کامرون، در این باره اظهار نظری نکرده و چیزی نگفته‌اند.
با این حال، خبر بازی آرنولد در قسمت دوم «آواتار» آن چنان انعکاس وسیعی داشته که بعید به نظر می‌رسد این فیلم بدون حضور او جلوی دوربین برود.
بحث همکاری این بازیگر با «آواتار 2»در حالی در سطح وسیعی مطرح و پخش شده که تهیه‌کنندگان فیلم گفته‌اند سه قسمت بعدی آن (قسمت‌های دوم تا چهارم) را به صورت همزمان و پی در پی فیلم‌برداری و تولید خواهند کرد.
اما در حال حاضر مشخص نیست که آرنولد فقط نقش منفی قسمت دوم «آواتار» را بازی می‌کند، یا این که در قسمت‌های سوم و چهارم آن هم بازی و حضور خواهد داشت.
به نوشته سایت اینترنتی موویز، چاش فریدمن هم‌اکنون در حال نگارش فیلم‌نامه قسمت دوم فیلم است و جیمز کامرون در کار نوشتن آن به وی کمک می‌کند.
فیلم‌نامه قسمت سوم این اکشن علمی تخیلی را هم ریک جافا و آماندا سیلور می‌نویسند. شین سالمو برای کار نگارش فیلم‌نامه چهارمین قسمت فیلم انتخاب شده است.
کلید فیلم‌برداری سه قسمت تازه «آواتار» اوایل تابستان سال 2014 زده می‌شود. این فیلم‌ها به ترتیب در فصل تابستان سال‌های 2016، 2017 و 2018 به روی پرده سینماهای جهان خواهند رفت.
آرنولد و جیمز کامرون در دهه هشتاد میلادی در دو قسمت اول و دوم مجموعه فیلم علمی تخیلی «ترمیناتور» با یکدیگر همکاری کردند.


_________________________________________

موضوع فیلم "آواتار 2"

كامرون در پايان سخنانش با اشاره به نقش عمده شمال آمريكا و اروپا در آلودگي كربني كره زمين خواستار پذيرفتن نقش مسووليت‌پذيري و ارايه خدمات مالي به ديگر كشورها توسط آنان شد.
ایسنا: «جيمز كامرون» فيلمساز برجسته هاليوود كه با آثاري چون «تايتانيك» و «آواتار» عنوان خالق پرفروش‌ترين آثار تاريخ سينما را يدك مي‌كشد ، «آواتار 2 » را با توجه به موقعيت بحراني محيط زيست جهاني مي سازد.
«آواتار» با هزينه ساخت 500 ميليون دلار عنوان پرهزينه‌ترين توليد تاريخ سينما را نيزيدك مي‌كشد و مسوولان فوكس سعي دارند با بودجه‌اي نزديك به اين مبلغ پيش‌توليد بخش دوم آن را آغاز كنند.
كامرون در خصوص جنگل‌هاي تصويرشده در فيلم جديدش و مقايسه آن با جنگل‌هاي آمازون به بيان آراء و نظراتش پرداخته است.
او آواتار را برداشتي از دنياي واقعي دانسته و گفته است: در جنگل‌هاي آمازون گروهي از ساكنان بومي در تلاش‌اند تا با از بين رفتن طبيعت توسط سازندگان پروژه عظيم برق آبي مبارزه كنند.
جيمز كامرون كه هم‌اينك در پايتخت برزيل به سر مي‌برد در گفت‌وگو با آسوشيتدپرس علت حضور را حمايت از گروه‌هاي بومي و حاميان محيط‌زيست اعلام كرده است اين گروه‌ها در آستانه تظاهرات عليه پروژه سد «بلومونت» قرار گرفته‌اند.
جيمز كامرون ماه گذشته در گردهمايي حاميان محيط زيست كه با شركت «ال گور» نامزد رياست جمهوري اسبق آمريكا برپا بود حاضر شده بود.
كامرون هفته گذشته نيز با سفر به «سائوپائولو» (از ديگر شهرهاي برزيل) درصدد تهيه نسخه جديدي از فيلم سه‌بعدي آواتار بوده است.
خالق تايتانيك حضورش در برزيليا پايتخت برزيل را دعوت فعالان محيط زيست و اوضاع اسفناك در اين زمينه خوانده است.
جيمز كامرون اوضاع بخش‌هايي از كره زمين را با موقعيت ساكنان آواتار مشابه دانسته و به نقاطي چون كشور چين و بوليوي و تأسيس پروژه‌هاي زيربنايي برزگر در آن‌ها را متذكر شده است.
كامرون با تصريح موقعيت بحراني زيست‌محيطي كره زمين به گروه‌هاي معترض در خصوص استخراج نامحدود معادن تذكر داد.
كامرون در ادامه با بيان اين‌كه آنچه در «آواتار» مي‌بينيم در كشورهايي چون برزيل، هندوستان و چين در حال رخ‌دادن است افزوده است: در جاهايي كه روستاهاي سنتي و قديمي ويران شده و پروژه‌هاي زيربنايي بزرگ جاي آن‌ها را مي‌گيرد با وضعيتي مشابه آواتار روبه‌رو هستيم.
سد برق آبي بلومونت با بودجه‌اي بالغ بر 11 ميليون دلار در صورت تكميل شدن سومين سد عظيم جهان خواهد بود.
دولت برزيل در تلاش است با يافتن شركاي خصوصي به زودي اين سد عظيم را آماده بهره‌برداري كند.
دولت «لوئيس لولاداسيلوا» استدلال مي‌كند كه سد موردنظر مي‌تواند انرژي پاك و موردنياز براي نسل‌هاي بعدي اين كشور را تأمين كند.
اين درحالي است كه طرفداران محيط زيست در اين كشور مخالف فعاليت‌هاي اخير دولت‌اند و اعتقاد دارند چنين اعمالي باعث نابودي حيات‌وحش شده و زندگي بيش از 40 هزار گونه گياهي و جانوري به خطر مي‌افتد همچنين زندگي و امرارمعاش مردم منطقه با معضلات جدي روبه‌رو خواهد شد.
جيمز كامرون همچنين اعلام كرده است با ارسال نامه‌اي به لولاداسيلوا خواستار ملاقات با او شده است تا تقاضاي توقف اين پروژه را از او درخواست كند اما تاكنون هيچ پاسخي از طرف رييس‌جمهور برزيل كه درحال حاضر مشغول بازديد از آمريكا مي‌باشد دريافت نكرده است.
كامرون درباره نامه‌اش گفت: من به او نوشتم كه اين يك فرصت مناسب براي شماست كه خودتان را به يك قهرمان تبديل كنيد و به عنوان يك رهبر بابصيرت در قرن بيست‌ويكم مطرح شويد.
او افزوده است: شما با اين اقدام برزيل را در مسيري نو قرار خواهيد داد كه رشد اقتصادي پايداري را در آينده نزديك شاهد باشيد.
كامرون همچنين اظهار اميدواري كرده است در صورت ملاقات با داسيلوا به او خواهد گفت كه آمريكاي شمالي، اروپا به او كمك خواهند كرد تا او از راه‌هايي ديگر به اهداف اقتصادي‌اش برسد و با طرحي كه كامرون آن را «ارايه خدمات به تمام جهان» ناميده است با افزايش گرم‌شدن تدريجي كره زمين مبارزه شود.
جنگل‌هاي آمازون در كشور برزيل مسلما بزرگ‌ترين منطقه سرسبز و طبيعي در كره زمين به شمار مي‌رود كه نقش مهم و به‌سزايي در دفاع طبيعي در خصوص گرم‌شدن كره زمين دارد و توانايي دفع و پاكسازي حدود 75 درصد از گازهاي گلخانه‌اي را در برزيل دارد.
كامرون در پايان سخنانش با اشاره به نقش عمده شمال آمريكا و اروپا در آلودگي كربني كره زمين خواستار پذيرفتن نقش مسووليت‌پذيري و ارايه خدمات مالي به ديگر كشورها توسط آنان شد.
مسوولان فوكس پس از مذاكرات اوليه خود با كامرون گفته‌اند، او ايده‌هايي براي خلق «آواتار - 2» مطرح كرده است و احتمالا پيش‌توليد اين كار به زودي آغاز مي‌شود.
«موردوچ» يكي از مسوولان فوكس درباره آغاز توليد «آوتار 2» گفت: احتمالا دنباله «آواتار» را نيز در قالب سه‌بعدي به تهيه خواهد رسيد.
قرار است «آواتار» تا تابستان آينده در قالب دي‌وي‌دي به پخش برسد.
«آواتار» كه اخيرا بهترين فيلم سال ‌2009 از نگاه انجمن منتقدين فيلم نيويورك نام گرفته است، يكي از نامزدهاي جايزه‌ اسكار بهترين جلوه‌هاي ويژه به‌شمار مي‌رود كه ازنگاه انجمن فيلم آمريكا، يكي از مهم‌ترين رويداد‌هاي هنري و سينمايي معرفي شده است.

_________________________________________

 

اکران «آواتار 2» به سال 2015 موکول شد

به گزارش ایسنا:

به گزارش سه نسل، جیمز کامرون که پیش از این سال 2014 را برای اکران قسمت دوم «آواتار» اعلام کرده بود، تاریخ آماده شدن قسمت دوم این فیلم پرفروش را یک سال به تعویق انداخت.

کامرون برای ساخت قسمت دوم و سوم «آواتار» یک مزرعه 2500 هکتاری در نیوزلند خریداری کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز، قرار است سه قسمت بعدی «آواتار» به صورت همزمان ساخته شود. «زو سالدانا» و «سیگورنی ویور» نقش‌های خود را در «آواتار 2» ادامه خواهند داد.

«آواتار» یک فیلم علمی ـ ‌تخیلی سه‌بعدی محصول کمپانی «فاکس قرن بیستم» است. در سال 1995 کامرون نمایشنامه آواتار را به اتمام رساند. این فیلم چندین سال در دست ساخت بوده و در لس‌آنجلس، نیوزیلند و خلیج مکزیک فیلمبرداری شده است.

«آواتار» که دو سال گذشته اسکار بهترین جلوه‌های ویژه و فیلم‌برداری را کسب کرد، ساخت آن یکی از مهم‌ترین رویداد‌های هنری و سینمایی سال ‌2009 بوده است. این فیلم بیش از ‌16 میلیون‌بار در اینترنت به صورت غیرقانونی از سوی کاربران دانلود شد که این بیشترین میزان تکثیر غیرمجاز فیلم بوده است.

 

 

_________________________________________